Megdöbbentő adatok derülnek ki egy 2013-as tanulmányból: nagyon sok csecsemő részesül pszichiátriai gyógyszeres kezelésben, 274 000, 0 és 1 éves kor közötti csecsemőt kezelnek antidepresszánsokkal, 370 000, 1-3 éves kor közötti kisgyermek pedig szorongásoldó gyógyszert szed, például Xanaxot vagy Prozacot.
Egy másik, 2014-ből származó kimutatás szerint 10 000 kisgyermeknek írtak fel az ADHD kezelésére szolgáló antipszichotikumot.
Miért szed egy 1 éves gyerek antidepresszánst? Hogyan diagnosztizálják a depressziót kisgyermekeknél? Még beszélni sem tudnak. Ez maga az őrültet.Az ilyen típusú gyógyszerek alkalmazása és a táplálkozás között az a kapcsolat, hogy az antidepresszánsok közvetlen hatással vannak általános egészségünkre, de ami még nyugtalanítóbb, az az, hogy az antipszichotikumok megháromszorozzák a cukorbetegség kockázatát.
George Ede, a mentális jólétünk és a táplálkozás összekapcsolásának úttörője, azt mondja, hogy a fiatalok mentális egészségi állapota egyre törékenyebb, és ami éppen most zajlik, az egy globális mentális egészségügyi válság. Rengeteg kutatást végzett azzal kapcsolatban, hogy az általunk elfogyasztott ételnek milyen hatása van a hangulatunkra. Eredményei azt is bizonyítják, hogy ha valakinek inzulinrezisztenciája van, akkor szinte mindig valamilyen anyagcsere probléma áll a háttérben. A depresszió, a bipoláris betegség, a skizofrénia és az anyagcsere problémák közötti összefüggés pedig nagyon erős. Több mint háromszor nagyobb valószínűséggel jelennek meg a mentális egészségügyi problémák, ha az anyagcserezavar is fennáll.
Nem ő az egyetlen, aki bizonyítékokat keres, Dr. Cynthia Calkin kutatási területe a bipoláris zavarban szenvedő betegek anyagcsere- és neuroendokrin rendellenességei. Tanulmánya azt mutatja meg, hogy ha visszafordítjuk az inzulinrezisztenciát, az közvetlen módon visszafordítja a bipoláris depressziót is. Egyre világosabbá válik, hogy mennyire fontos szerepet játszik az inzulinszint a mentális betegségek kialakulásában.
Egy francia pszichiáter kísérlete során elképesztő eredményeket láthatunk, amelyeket a ketogén diétával sikerült elérnie, még csak nem is a diéta szigorú változatával. Dr. Albert Danan végzett egy vizsgálatot 31 depressziós, skizofréniás és bipoláris zavarban szenvedő páciensével, akik körülbelül öt különböző pszichiátriai gyógyszert szedtek egyenként. Ezek az emberek önként kezdték el a ketogén diétát kórházi környezetben, az orvos felügyelete mellett. Az első 3 hétben az betegek általános állapota javult, 3-an menetközben kiléptek a kísérletből, 28-an azonban a diétán maradtak. Mindegyikük állapota javult, olyannyira, hogy 44%-uk esetében a súlyos mentális zavar teljesen tünetmentessé vált, 64%-uk pedig a gyógyszereik nélkül tudták elhagyni a kórházat. A program előtt ezek a betegek körülbelül 10 évig voltak az orvosi ellátásban, és semmilyen kezelés vagy gyógyszer nem volt képes ilyen eredményeket produkálni.
Az egészséges táplálkozás egyszerűen átsegít minket a nehézségeken még a hétköznapokban is. Ha megfelelően táplálkozunk, akkor nem érzünk túlzott szorongást amikor kihívást jelentő dolgok történnek körülöttünk. Nyugodtan, könnyedén és ellazulva kezeljük őket. Valószínűleg a problémák megmaradnak, vagy újak jönnek, de ezeket új szemszögből láthatjuk, egy más perspektívából vagyunk képesek rájuk nézni.
A ketogén diéta követése biztosítja az agy optimális egészségét, a megfelelő makrók segítségével pedig megőrizhetjük az izomtömegünket, és szinte mindenféle betegséget megelőzhetünk.
*Forrás: https://www.wsj.com/articles/BL-258B-5148