Alvás sorozat
III. Hidegzuhany és légzés

Döbbenetes ereje van a hidegterápiának, csak néhány kondíció, amelyre a kutatások alapján pozitív hatással van: reuma, Lyme, elhízás, rák, gyulladás, ennél fogva cukorbetegség, Crohn-betegség, vérnyomásproblémák, szívproblémák, ízületi gyulladás. Számos példa van arra, hogy a fent felsorolt betegségekkel küzdők, amint elkezdték alkalmazni a légzőgyakorlatokat és növelték a hideggel szembeni edzettségüket, pozitív változásokat tapasztaltak.

A jeges fürdőzést sokan professzionális szinteken űzik, jeges dézsákban merülnek, befagyott tavakban úsznak, hogy a módszert atyát, Wim Hofot ne is említsük, aki egy szál rövidnadrágban boldogan mászkál a Kilimandzsárón.

Én személy szerint nem szeretnék ilyen szintre eljutni, de a napi hidegzuhanyomról nem mondanék le. Szerencsére nem is kell. Otthoni körülmények között rendkívül egyszerűen kialakíthatjuk magunknak a napi hidegzuhany rutinunkat, ez az egyik legjobb (és legolcsóbb) eszköz az alvásminőségünk javítására (is).

A folyamatot egy légzőgyakorlattal indítjuk. Ennek a légzőgyakorlatnak az a célja, hogy oxigént juttassunk az izmainkba, viszont az izmoknak szén-dioxidra van szükségük ahhoz, hogy az oxigénből energiát állítsanak elő. Emiatt téves az az elképzelés, miszerint a nagy, mély levegő segít a stressz leküzdésében, ha légszomjunk van, ugyanis széndioxid nélkül az a rengeteg belélegzett oxigén nem hasznosul. Valójában a széndioxid az ajtó, ami kinyílik az oxigén előtt, így az beléphet rajta és eljuthat a szerveinkhez, az izmokhoz és az agyhoz. Ha az ajtó szélesre ki van tárva, az oxigén rendkívül hatékonyan áramolhat befelé. A túllégzés viszont, tehát ha gyorsan kapkodjuk a levegőt és intenzíven fújkáljuk kifelé, csökkenti a széndioxidot a vérben (kilélegezzük).

pexels pixabay 161502

Mi okozhat túllégzést?

🔴 Gyenge fizikum

🔴 Helytelen táplálkozás – a feldolgozott élelmiszerek csökkentik a test CO2 szintjét

🔴 Stressz

Ahhoz, hogy megtudjuk, hogy néz ki a helyes légzésminta, elég egy nyugodt, édesen alvó kisbaba légzésére gondolni. Könnyed, nem mély, lassú, nazális, nem szájlégzés, hasba és nem pedig mellkasba légzés.

A légzőgyakorlat tehát így néz ki:

Tegyük két ujjunkat az orrunk alá, lélegezzünk normál tempóban kétszer-háromszor és csak figyeljük meg a levegő áramlását. Majd próbáljuk a belégzés időtartalmát lefelezni, lélegezzünk be fele annyi levegőt, mint az első két-három belégzésnél. A végső cél a belégzés 2 másodperces időtartalma. Ha ezt sikerült elérni, a kilégzésünk legyen 3-4 másodperc, majd tartsunk szünetet, üres tüdővel, kilégzés után álljunk meg 3-4 másodpercre. Ez nem fog elsőre sikerülni, pár napos gyakorlás szükséges. A táblázatban rögzíthetitek, hogy hány másodpercig sikerül napról-napra ebben az állapotban maradni.

Ennek a légzőgyakorlatnak önagában CO2 tolerancia erősítő hatása van, ha heti háromszor elvégezzük, már érezni fogjuk az energiaszintünkre gyakorolt pozitív hatását.

A légzőgyakorlatot akkor is elvégezhetjük, amikor zuhanyozunk, úgy, ahogy szoktunk, meleg vízzel. Csináljuk meg néhányszor, majd állítsuk hidegre a zuhanyt. Maradjunk egy percig a zuhany alatt. Ezt ismételjük egy héten keresztül, majd a második héten egy alkalommal maradjunk a hideg víz alatt 2 percig. A harmadik héten pedig egyszer három percig. A negyedik hétre pedig egy kicsit nagyobb kihívást állítunk. Rögtön hidegzuhannyal kezdjünk és 5 percig maradjunk alatta.

⭐️A 30 napos programhoz töltsd le a tervezőt a csoportban, és mindennap jegyezd fel a teljesítményeidet és a tapasztalataidat is!⭐️

Állítólag 21 nap elég egy új szokás kialakításához, úgyhogy hajrá! 💪